Asociace hotelů a restaurací České republiky
Česky English
Česky English

Workshop: Význam spolupráce odborných škol a zaměstnavatelů pro rozvoj odborné praxe

Datum: 2.3.2017
Workshop: Význam spolupráce odborných škol a zaměstnavatelů pro rozvoj odborné praxe

Mezi účastníky jsme přivítali i zástupce praxe – zaměstnavatelů (hotelů a restaurací), zástupce MŠMT pana Mgr. Zdeňka Pracného, novináře, zástupce krajských odborů školství a zástupce odborné veřejnosti včetně prezidenta Asociace kuchařů a cukrářů České republiky pana Miroslava Kubce.

Hlavním diskuzním tématem bylo nastínění fungování praxí studentů a žáků jak z pohledu praxe, tak z pohledu teorie. Byli jsme velice rádi, že zástupci obou stran mohli přednést plusy a minusy stému a hledat společně cestu k řešení k zefektivnění spolupráce.

Otázkou zůstává i převis počtu škol, která se zaměřují, byť zcela či částečně na výuku předmětů oboru hotelnictví a gastronomie. V České republice jich najdeme 200. Ministerstvo školství nemůže zasahovat do kompetencí krajů a počty škol a učilišť optimalizovat.

Mgr. Zdeněk Pracný, vrchní ministerský rada, oddělení odborného vzdělávání MŠMT seznámil účastníky se současným stavem reformy financování regionálního školství s aktuální problematikou odborného vzdělávání.

Děkujeme i paní Ivaně Němcové, předsedkyni správní rady Nadace AHR ČR, jenž zástupcům odborných škol osvětlila fungování projektu Start do života. Tento nadační projekt zajišťuje podporu vzdělávání dětí z dětských domovů při studiu oboru hotelnictví a gastronomie.

V současné situaci se obor hotelnictví a gastronomie potýká s rostoucím kritickým nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Ať je to již dáno faktory jako je neochota cestovat za prací, generační změny a demografický vývoj či samotný charakter práce v pohostinství. Jednou z možností je právě úzká spolupráce hotelů a restaurací se žáky a studenty, docházejícími za praxí a jejich možný rozvoj v rámci pozdějšího zaměstnání. Potřebujeme podchytit talenty v řemesle, zefektivnit tréning a řízení týmů.

Sami zástupci praxe (hotel InterContinental Prague, Mandarin Oriental Prague, Park Inn hotel Prague, Adria hotel, NH Prague City hotel, Clarion Congress Prague hotel, restaurace Auerole a Francouzská restaurace v Obecním domě) informovali o svých již fungujících programech jako je talentový program (program rozpoznávání talentů), road show po školách a dny otevřených dveří, nastavení i nefinančních benefitů ‚ pochvaly, odměny, soutěže pro studenty a žáky), užší spolupráce s rodiči a jistě i nový systém komunikace s mladou generací,

Od škol a učilišť je nutná produktová znalost a znalost cizího jazyka, ostatní dovednosti a znalosti se žáci a studenti naučí právě v hotelích a restauracích při výkonu praxe.

Přejme nám všem hodně štěstí, efektivní spolupráci a komunikace a neuhasínající zájem o náš obor.

Pro přidání komentáře se prosím přihlaste

Pokud již máte registraci, můžete se přihlásit

Přihlašovací jméno
Heslo
 

Zapomněli jste své heslo? Nechte si zaslat nové

Pokud nemáte ještě účet, můžete se zaregistrovat


Contact information