Asociace hotelů a restaurací České republiky
Česky English
Česky English

Víte jak pomoci své paměti?

Datum: 29.4.2019

Manažeři někdy neznají pravidla a principy fungování paměti a efektivního a snadnějšího učení, protože nás všechny to vlastně ve škole ani nikdo neučil.

Když nerozumíme principům fungování paměti, je naše učení jako střílení poslepu. Někdy se trefíte někdy ne.

Pro efektivní učení je dobré znát principy fungování paměti a paměťové techniky. Pak netápete, víte proč, jak a co děláte.

Další příčinou je, že firmy mnohdy nesledují, v jaké míře se znalosti ze školení uplatní vpraxi.

Zaměstnanci často nevidí ve školení smyl nebo nevěří v dobrý výsledek. Tak se stává, že jsou na slovo „školení“ alergičtí nebo to berou jako nutné zlo. Což je pro firmu velká škoda.

Jak na to?

 

Poznejte, jak funguje lidská paměťa jak se dá učit snadněji a rychleji:

Např. německý psycholog Herman Ebbinghaus ve svém výzkumu zjistil, jak rychle naše paměť zapomíná. Míru zapomínání ukazuje tzv. Ebbinghausova

křivka, kdy na ose x je čas od učení a ose y míra zapamatování od doby učení.  Např. za 20 min. od začátku – zapomeneme ca 40 % obsahu!

Za 1 h – zapomeneme ca 55 % obsahu!

 

Naučte se paměťové techniky– mnemotechniky a praktikujte mozkový jogging

Paměťové techniky jsou postupy, jak si zapamatovat výrazně více věcí za kratší dobu.

Posilují krátkodobou i dlouhodobou paměť. Jsou dobře využitelné při učení cizích jazyků, studiu, produktové znalosti pro obchodníky, pamatování jmen, tréninku, zaškolování zaměstnanců atd.

Pozitivním efektem je, že vám paměťové techniky zvyšují kreativitu, kterou využijete při řešení projektů. Dále zlepšují koncentraci, která je velmi důležitá v boji s prokrastinací.

Poslední vědecké výzkum také ukazují, že využívání mnemotechnik a praktikování mozkového joggingu slouží jako prevence Alzheimerovy demence

 

  1. Upravte si procesy vzdělávání ve firmě

Úspěšné firmy vždy hledají cesty, jak být o krok lepší. V době silné konkurence se optimalizují procesy, investujte se do vývoje a výzkumu. Firma ale nejsou stroje, firma jsou lidé, kteří tyto nové technologie a postupy musí zvládnout, musí umět používat a využívat. Jsou to lidé, kteří pracují v podnicích, kteří přichází s novými nápady a jsou v denním styku se zákazníkem

Tak chtějte ze školení získat maximum.

Když víte, že ca 80 % věcí ze školení do druhého dne zapomenete, lze s tím něco dělat a úpravou procesů můžete využitelnost a zapamatování výrazně zvýšit.

 

 

Dnešní doba již není průmyslová, informační ani znalostní. Ukazuje se, že důležitější, než řídit znalosti je umět řídit svůj vlastní mozek a svůj potenciál. Ve větší míře se začíná prosazovat pozitivní psychologie, využívání silných stánek jedinců a lepší synergie týmů. Dnešní doba je věkem inteligence a inteligentního využívání znalostí, dovedností a zdrojů.  

Text: Ing. Aleš Procházka, lektor Akademie AHR, trenér paměti II.st.ČSTPMJ

Pro přidání komentáře se prosím přihlaste

Pokud již máte registraci, můžete se přihlásit

Přihlašovací jméno
Heslo
 

Zapomněli jste své heslo? Nechte si zaslat nové

Pokud nemáte ještě účet, můžete se zaregistrovat


Contact information