Asociace hotelů a restaurací České republiky
Česky English
Česky English

Trendy v gastronomii – část první

Datum: 18.4.2016
  • Velkým trendem a jistě se s tímto dá plně ztotožnit je původ surovin. Restaurace mají své přímé dodavatele, se kterými se znají osobně a znají přímo jejich farmy a produkci. Restauratéři vědí, že jsou tyto suroviny poctivě vypěstované a maso pochází z chovu zvířat, které se volně pasou s patřičnou volností pohybu, a dostává se jim kvalitního krmiva. Původ surovin a jejich kvalita je dohledatelná. Mimo samotné kvality surovin tímto restaurace podporují i lokální ekonomiku a staví se pozitivně k životnímu prostředí. Zmínit musím i hodně trendy kombinaci s lokálními bylinkami či rostlinkami jako jsou kupříkladu bylinky z naší zahrádky, houby z blízkého lesa či pár paliček z divokého chřestu. Více uvědomělí a v gastronomii poučení hosté nechtějí žádné kompromisy v kvalitě.

Kdo z nás by v rámci pocitu domácího prostředí neochutnal místní pečený chléb či koláče, přímo z produkce dané restaurace. Hitem jsou nealkoholické koktejly (tzv. moktejly) i domácí limonády. Dle průzkumu uveřejněného v Horeca business news v roce 2015 zařadilo domácí limonády do své nabídky 29% provozoven. Nejoblíbenější chutí je zázvor, poté citron, máte, malina, okurka či bezinka.

Nasnadě jsou i místí mléčné výrobky, sýry nebo i blízký minipivovar a jeho skvělá piva. I tradice má smysl, klienti vyhledávají restaurace s příběhem, s tradicí rodinného podniku.

  • Nezapomínejme i na oživení stálých nabídek restaurací o brunche, sezónní nabídky, speciální akce, kurzy vaření či různé ochutnávky speciální jídel a nápojů.

 

  • A co rychlé občerstvení, tzv. fast foods? Už nemusíme trpět jen i nekvalitních polotovarů. Bistra a různá okénka v našem okolí nabízí nové možnosti hotdogů, burgerů, wrapů, těstovin atp. připravených z kvalitních surovin (ideálně čerstvé suroviny s původem). Rychle, ale kvalitně se najíst je zkrátka chtěné a požadované.

 

  • Jako další trend jistě zmíním i osobu samotného kuchaře a jeho prezentace na veřejnosti. Jistě vás potěší, když během večeře potkáte kuchaře, který vám menu připravil a on sám se vás zeptá, jak vám chutná.

Lidé rádi o gurmánských zážitcích diskutují i v rámci sociálních sítí (jsme foodie generací?). Restaurace aktivně sbírají recenze od svých zákazníků, umožňují hodnocení zákazníků on-line jak v oblasti kvality jídla a servisu tak i přístupu obsluhy. Internet hýbe světem a jistě všichni z nás alespoň jednou navštívili portál, kde se mohli dopředu dočíst o tom, co daná restaurace nabízí, jak je hodnocena jinými zákazníky a má-li „cenu“ ji vlastně navštívit. K jednoduchosti a komplexnosti informací slouží různé rezervační portály, kde najdete veškeré zmíněné informace včetně možnosti přímé rezervace v restauraci.

  • Zaklínadlo jménem fermentace: jeden z opravdu velkých hitů současnosti. Suroviny a přírodní procesy neboli nechme suroviny zkvašovat, prorůstat ušlechtilou plísní, používat bakterie a kvasinky. Nové chuti se vytvářejí i opalováním a škvařením.

A jaké jsou trendy vaše? Dobrou chuť…..

Pro přidání komentáře se prosím přihlaste

Pokud již máte registraci, můžete se přihlásit

Přihlašovací jméno
Heslo
 

Zapomněli jste své heslo? Nechte si zaslat nové

Pokud nemáte ještě účet, můžete se zaregistrovat


Contact information