Asociace hotelů a restaurací České republiky
Česky English
Česky English

Hledá se kuchař. Značka – takhle práce není pro slabochy

Datum: 6.4.2017
Hledá se kuchař. Značka – takhle práce není pro slabochy

Na tom by nebylo nic zvláštního. Jak bylo řečeno, období se prostě střídají. Hraje v tom roli sezónnost (tedy v zimě na hory a v létě k vodě), ekonomická situace nebo imigrační politika zemí na východ i na západ od nás. Ještě donedávna jste jako páku na dobrého kuchaře mohli použít peníze. Skutečného machra jste nalákali také na dobrý kolektiv, výhodné podmínky nebo stačilo zabrnkat na strunku ambicí a nabídnout zajímavou profesní zkušenost. Teď ale přichází doba, kdy jsou veteráni už dost vytahaní po mejdanech v devadesátkách a taky nejsou dostatečně pružní. Nechtějí se učit novým věcem a o jejich zkušenosti je čím dál menší zájem. 

Nastupující generace má s některými faktory práce v kuchyni několik problémů. V první řadě žijí v dojmu, že dřina je pro imigranty ze severní Afriky nebo ze zemí bývalého východního bloku. Jinými slovy, evropská smetánka nehodlá nastavovat krk, hlavu, ruce i nohy ve špinavé a nízce hodnocené práci v gastronomii. V téhle branži týdenní dovolená znamená přijít o plat. Být nemocný je pro „slečinky“, vy si musíte vzít pilulku proti bolesti a horečce (tzv. růžovýho kámoše). Dokud stojíte na nohou a udržíte nůž, tak se prostě pracuje. Popáleniny a řezné rány se řeší za pochodu a při nevolnosti jdete na chvíli na vzduch. 

Nezní to jako práce snů. Ještě donedávna bylo tohle všechno samozřejmost. Dnes zaměstnavatelé zoufale a nesmyslně zvyšují mzdu. Není výjimkou, že mladý nezkušený kuchař s minimem znalostí dostává plat odpovídající pozici ostříleného matadora. Je vyžadována vysoká odměna už jen za ochotu nechat se zaměstnat. 

Repertoár restaurací se bez ohledu na kvalitu vybavení a úroveň technologií zjednodušuje na otáčení karbanátků na grilu a důsledné dopékání masa z Jižní Ameriky. Někteří adepti kuchařského řemesla pak neumí ani uvařit knedlík nebo vykouzlit průměrnou omáčku, i kdyby podváděli a přidávali do jídla chemku. Problém je vývar, jakákoliv sofistikovanější kuchařská technika nebo plating – tedy aranže jídel při servisu (v každém kuchaři se skrývá nepochopený umělec). Problémem je taky tempo, produktivita, spolehlivost a ego. Podle všeho nadchází doba, kdy se kuchaři budou rekrutovat z řad nadšených amatérů a ekonomických migrantů. A tvář naší gastronomie se bude postupně proměňovat. Doufejme, že k lepšímu. 

Celý příspěvek zde: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3823803

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/radiowave/vevlastnistave/_zprava/ve-vlastni-stave-hleda-se-kuchar-znacka-takhle-prace-neni-pro-slabochy--1709055

Pro přidání komentáře se prosím přihlaste

Pokud již máte registraci, můžete se přihlásit

Přihlašovací jméno
Heslo
 

Zapomněli jste své heslo? Nechte si zaslat nové

Pokud nemáte ještě účet, můžete se zaregistrovat


Contact information