Asociace hotelů a restaurací České republiky
Česky English
Česky English

Dvacet let jí sluší

Datum: 24.10.2016
Dvacet let jí sluší

Začátky nebyly lehké: Současná ředitelka obou škol PhDr. Jana Podoláková k tomu dodává: Promyšlenou koncepci měl před dvaceti lety můj předchůdce, bývalý ředitel hotelové školy Ing. František Smetana, když v roce 1996 přistoupil k transformaci tehdejší pomaturitní nástavby na vyšší odbornou školu. Z učitelů se stali „pedagogové terciéru“, kteří pro svoje první studenty začali připravovat výukové programy, semestry, zápočtové testy a zkoušková období. V Poděbradech se podařilo sestavit a ověřit akreditovaný studijní program vyšší odborné školy, který co do teoretických poznatků snese srovnání s řadou vysokoškolských bakalářských programů. Od těchto se ovšem výrazně odlišuje svým propojením na praxi, jež na vysokých školách chybí.

Zrodila se škola v České republice naprosto jedinečná. Škola, jejíž jméno otevírá studentům a absolventům širokou nabídku možností ke skvělému profesnímu uplatnění u nás i v zahraničí. Nejsilnější stránkou všech vyšších odborných škol jsou zkušenosti nabyté během tuzemských i zahraničních praxí. Absolvent Štěpán Mach, dnes jeden z nejvýše postavených manažerů ve společnosti CPI Hotels, vzpomíná: Už na konci střední školy jsem věděl, že chci zkombinovat studium s praxí, proto jsem hned po maturitě odcestoval do Velké Británie. Věděl jsem, že poděbradská vyšší odborná škola dává studentům příležitost vycestovat do zahraničí, proto jsem se rozhodl tuto školu studovat a maximálně využít praxe pro svou budoucí kariéru. Hned po prvním ročníku jsem zamířil na rok na Kypr, po absolvování druhého ročníku jsem strávil rok ve Spojených státech a po dalším roce jsem studium úspěšně ukončil. Tím ale moje cestování neskončilo, odjel jsem do Irska, kde jsem strávil 3 roky. Plánoval jsem sice ještě pracovní pobyt v Austrálii, nakonec jsem se ale rozhodl vrátit se a ucházet se o zaměstnání v Čechách. Při výběrových řízeních jsem byl vždy zajímavým kandidátem pro budoucí zaměstnavatele právě z důvodu bohatých zkušeností ze zahraničí.

Jenže – jak říká jiná absolventka, dlouholetá ředitelka hotelu Golfi v Poděbradech, Hana Bruštíková, úspěch na vás může čekat i doma. Její příběh začíná tím, že po gymnáziu měla jediný cíl - uplatnit se v cestovním ruchu: Věděla jsem, že pro studium jazyků mám celkem talent (zvládla jsem nejen němčinu a angličtinu, ale i francouzštinu a italštinu) a VOŠKA mě zaujala svým zaměřením na cestovní ruch a možností získat licenci jako průvodce pro ČR a Prahu.

Již během studia jsem si založila živnostenský list a věnovala se jako průvodkyně německy hovořícím klientům, a to především v Praze. Po třech letech jsem dospěla k názoru, že jsou i další možnosti, jak se na trhu práce v cestovním ruchu uplatnit.

Další roky jsem překládala na asistentské pozici pro česko-německou společnost a do třetice jsem zakotvila v cateringové společnosti GOLEM v Praze v obchodním oddělení. Zde se mi dařilo skloubit jazykové i odborné znalosti získané během studia na VOŠ. Před deseti lety mě oslovila moje bývalá učitelka z vyšší odborné školy, že by mě ráda doporučila na pozici ředitelky hotelu GOLFI v Poděbradech. Ač jsem sama nikdy přímo v hotelnictví nepracovala, úkolu jsem se zhostila dle hodnocení hostů a majitelů hotelu velmi dobře.

Řada našich absolventů pokračovala ve studiu na vysokých školách doma i v cizině. Solidní jazyková průprava jim umožnila absolvovat Soukupovo stipendium v Austrálii. Pan Soukup byl úspěšným hoteliérem, který se uchytil právě u „protinožců“ a velkoryse umožňoval studentům z České republiky, aby si doplnili odborné znalosti na Southern Cross University v Sydney. Z naší školy uspěli Tomáš Paroubek (2005) a Veronika Tammeová (2007), které bylo uznáno předchozí vzdělání na naší škole a byla přijata do 2. ročníku. Ten absolvovala jako stipendistka a školu nakonec úspěšně dokončila, byť si musela poslední ročník sama zafinancovat. Veronika dnes žije v Melbourne, stále je se školou v kontaktu a píše: Dychtivost po cestování, studium jazyků a poznávání jiných kultur byly pro mě po gymnáziu jasnou prioritou. Ve svých 19 letech jsem jen tušila, kterým směrem se vydat. Moje představy splňovala VOŠ Poděbrady. Školu jsem si okamžitě oblíbila, učitelé i všichni zaměstnanci včetně spolužáků táhli za jeden provaz a po celou dobu studia jsem měla pocit, že se navzájem povzbuzujeme k dosažení co nejlepších výsledků.

Byla to moje ročníková vedoucí, která mě víceméně donutila požádat o stipendium na Southern Cross University v Sydney. Ještě dnes se usmívám nad celým procesem, který byl těžký a časově náročný, tenkrát by mě ani ve snu nenapadlo, že to nakonec vyjde. V říjnu 2006 jsem ale dostala dopis o přijetí a v únoru 2007 jsem odletěla do Sydney, kde jsem po dvou letech dokončila Bachelor of Business.

I přesto, že cílem stáže bylo vrátit se a předat zkušenosti v ČR, poznala jsem o rok později svého manžela, máme spolu dvě děti a žijeme v Melbourne.

Často se zamýšlím nad tím, jaký by byl můj nynější život, nebýt podpory lidí z naší "vošky". Během studia jsem absolvovala dvě stáže v Japonsku a jednu v Irsku. Škola mi vyšla ve všem vstříc, praxí ověřená znalost jazyků a cestování mi pomáhaly při studiu a za to, že jsem školu úspěšně dokončila i za to, že žiji už devět let v Austrálii, vděčím také mé poděbradské škole.

Nejen svým jménem, ale za všechny bývalé i současné učitele a za všechny absolventy, včetně těch budoucích, přeji své škole studenty nadšené pro náš obor a profesionální učitele, kteří budou rádi své znalosti těmto pro obor zaujatým studentům předávat!  Eva Svobodová, zástupkyně ředitelky

Pro přidání komentáře se prosím přihlaste

Pokud již máte registraci, můžete se přihlásit

Přihlašovací jméno
Heslo
 

Zapomněli jste své heslo? Nechte si zaslat nové

Pokud nemáte ještě účet, můžete se zaregistrovat


Contact information